Archiwa tagu: dziecko jako świadek w sprawie o rozwód

Dziecko jako świadek w sprawie o rozwód

Jolanta Kalisz-Krygowska

Adwokat, współpracownik Kancelarii "Buczkowski, Gawlik Adwokaci i Radcowie Prawni" sp. p.

Dzisiaj kilka słów o tym, co często nurtuje osoby występujące z powództwem o rozwód, a mianowicie – czy dziecko może być świadkiem w sprawie o rozwód?

Zgodnie z obowiązującą procedurą cywilną w postępowaniu w sprawach małżeńskich małoletni, którzy nie ukończyli trzynastu lat, a zstępni stron którzy nie ukończyli lat siedemnastu, nie mogą być przesłuchiwani w charakterze świadków (art. 430 k.p.c.). Zakaz ten ma charakter bezwzględny, co oznacza, że nie może być on uchylony wolą małoletniego, o którym mowa wyżej, jak również sądu ani samych stron.

Przez zstępnych stron należy rozumieć dzieci wspólne naturalne i przysposobione (a także wnuki, prawnuki itd.), jak również zstępnych tylko jednego z małżonków.

Czytaj dalej