Miesięczne archiwum: Sierpień 2013

Rozwód a żądanie ustanowienia rozdzielności majątkowej

Jolanta Kalisz-Krygowska

Adwokat, współpracownik Kancelarii "Buczkowski, Gawlik Adwokaci i Radcowie Prawni" sp. p.

Inspiracją dzisiejszego wpisu jest pytanie zadane nam przez jednego z naszych Klientów – czy toczące się postępowanie rozwodowe jest wystarczającą przyczyną uzasadniającą wystąpienie z powództwem o ustanowienie rozdzielności majątkowej?

Dla zobrazowania powyższego najlepiej posłużyć się prostym przykładem. Wyobraźmy sobie następującą sytuację – małżonkowie zdecydowali się na rozwód. Toczy się postępowanie przed sądem w tej sprawie. Mając w perspektywie kilkunastomiesięczne oczekiwanie na wyrok, z prawomocnością którego ustanie wspólność majątkowa małżeńska, i brak widoków na wolę drugiej strony co do zawarcia przed notariuszem umowy o ustanowieniu rozdzielności majątkowej małżeńskiej, jedno z małżonków decyduje się na wystąpienie z powództwem o ustanowienie rozdzielności majątkowej przez sąd.

Czytaj dalej

Powrót do dotychczasowego nazwiska po rozwodzie

Piotr Gawlik

Radca prawny, partner w Kancelarii "Buczkowski, Gawlik Adwokaci i Radcowie Prawni" sp. p.

Zagadnieniem niekiedy palącym do rozwiązania już po prawomocnym zakończeniu postępowania rozwodowego, jest kwestia powrotu do dotychczasowego nazwiska. Prawo reguluje precyzyjnie tą kwestię, która – co oczywiste – dotyczyć może tylko tego z rozwiedzionych małżonków, który zdecydował się na zmianę nazwiska przy zawarciu małżeństwa. Stosownie do art. 59 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, taki małżonek może w terminie trzech miesięcy od uprawomocnienia się rozwodu złożyć oświadczenie o zamiarze powrotu do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa. Oświadczenie to składane jest osobiście przed kierownikiem dowolnego urzędu stanu cywilnego.

Czytaj dalej

Sprzedaż nieruchomości bez zgody małżonka – czy zawsze majątek wspólny jest chroniony?

Marcin Buczkowski

Adwokat, partner Kancelarii "Buczkowski, Gawlik Adwokaci i Radcowie Prawni" sp. p.

Czynność polegającą na sprzedaży nieruchomości wchodzącej w skład majątku wspólnego zawsze wymaga zgody drugiego małżonka (art. 37 KRO). Ustawodawca, słusznie zresztą, wyszedł z założenia, że z uwagi wagę tego typu czynności i ich wpływ na majątek wspólny decyzję o dokonaniu takich czynności powinni podejmować małżonkowie wspólnie.

Ważność umowy, która została zawarta przez jednego z małżonków bez wymaganej zgody drugiego, zależy od potwierdzenia umowy przez drugiego małżonka. Potwierdzenie powinno być dokonane w formie aktu notarialnego, a więc formie która była właściwa dla czynności podlegającej potwierdzeniu. Druga strona może wyznaczyć małżonkowi, którego zgoda jest wymagana, odpowiedni termin do potwierdzenia umowy; staje się wolna po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu (art. 37 §2 KRO).

Czytaj dalej

Brak zgody małżonka na zaniechanie orzekania o winie

Jolanta Kalisz-Krygowska

Adwokat, współpracownik Kancelarii "Buczkowski, Gawlik Adwokaci i Radcowie Prawni" sp. p.

Orzeczenie, czy i który z małżonków ponosi winę trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżonków, jest niewątpliwie jednym z najważniejszych elementów wyroku rozwodowego.

Warto wiedzieć, że kwestia ustalenia winy w procesie o rozwód może przybrać różne warianty:

  1.  ustalenie winy obojga małżonków,
  2.  przyjęcie wyłącznej winy jednego z małżonków,
  3.  brak winy małżonków (na zgodne żądanie małżonków lub w sytuacji gdy żadnemu z małżonków winy przypisać nie można)

Czytaj dalej